Mapa Sanktuarium pod tekstem
Jesteśmy w miejscu, w którym kiedyś w niskim parterowym budynku mieściła się zewnętrzna furta klasztorna (portiernia). Tu przez kilka miesięcy w ostatnim roku swego życia posługiwała św. Siostra Faustyna i tutaj przyszedł do niej Jezus w postaci ubogiego młodzieńca. Furta była usytuowana przy głównej bramie wjazdowej, gdyż cały obiekt otoczony murem był przeznaczony wyłącznie dla sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i ich wychowanek. Na bramie wjazdowej widniał wówczas duży napis: „Józefów”, bo uproszenie tej fundacji siostry zawdzięczały św. Józefowi i jego uważały za gospodarza tej posesji. Zespół klasztorny, zbudowany w stylu neogotyckim według projektu Karola Zaremby, powstał z fundacji księcia Aleksandra Lubomirskiego, finansisty i filantropa. Dzieło Fundatora miało służyć dziewczętom i kobietom, które pragnęły zmienić swoje życie, podejmując drogę nawrócenia, pracy nad sobą oraz przygotowania się do życia w społeczeństwie.
W Domu Miłosierdzia, jak nazywano wschodnie skrzydło obiektu klasztornego przeznaczone na prowadzenie dzieła apostolskiego, przebywało od 100-160 wychowanek, które początkowo z własnej woli się zgłaszały, chcąc poprawy swego życia, a z biegiem lat przyjmowano także młodsze dziewczęta, które kierowali rodzice lub placówki państwowe. Życie sióstr i wychowanek wypełniała modlitwa, praca i dobrze zorganizowany wypoczynek. W pracy wychowawczej odwoływano się głównie do pobudek płynących z wiary, do poszanowania wolności i godności osoby ludzkiej. Ważną rolę odgrywała także praca, która była nie tylko źródłem utrzymania, ale także narzędziem kształtowania chrześcijańskich cnót i prawych charakterów.
Przez tę bramę i furtę wchodził każdy, kto mieszkał w obiekcie klasztornym lub chciał załatwić jakieś sprawy. Siostra Faustyna przeszła przez nią po raz pierwszy jako Helena Kowalska w styczniu 1926 roku, gdy przyjechała dokończyć postulat i odbyć dwuletni nowicjat, po którym jeszcze przez pół roku pozostała w Krakowie. Potem powracała na rekolekcje i śluby wieczyste (kwiecień-maj 1933), a na stały pobyt przyjechała znowu w maju 1936 roku. Od września 1937 roku przez kilka miesięcy na tej furcie pełniła swój zakonny obowiązek. Bramy posesji klasztornej strzegł wówczas Cherubin, którego widziała, a pewnego jesiennego dnia w 1937 roku w tym miejscu odwiedził ją sam Jezus w postaci ubogiego młodzieńca. Przyszedł w strasznie podartym ubraniu, boso i z odkrytą głową; bardzo był zmarznięty, bo dzień był dżdżysty i chłodny. Poprosił o gorący posiłek, a gdy go spożył, dał się jej poznać i powiedział: Doszły uszu Moich błogosławieństwa ubogich i podobało Mi się to miłosierdzie twoje, dlatego zszedłem z tronu, aby skosztować owocu miłosierdzia twego (Dz. 1312).
To wydarzenie upamiętnia płaskorzeźba w holu budynku, który powstał na miejscu dawnej furty. Mieści się w nim „Dom św. Siostry Faustyny” z pokojami gościnnymi dla pielgrzymów i osób odprawiających rekolekcje. Przy recepcji w zrekonstruowanej celi zakonnej urządzono niewielkie muzeum, w którym można zobaczyć przedmioty należące do Apostołki Bożego Miłosierdzia: ołtarzyk z jej rodzinnego domu, lampkę, przy której pisała dzienniczek w Wilnie, kubeczek z krakowskiego refektarza, pelerynę, a także przedmioty codziennego użytku. Taki osobny pokoik miała tylko przełożona, a siostry mieszkały na dużych sypialniach, w których małe cele odgrodzone były płóciennymi parawanami.
- Główne wejście do Sanktuarium
- „Dom św. Siostry Faustyny” – noclegi, muzeum
- Klasztor
- „Antoninek” – stowarzyszenie „Faustinum”
-
Kaplica Jezusa Miłosiernego i grobu św. Faustyny
- Oratorium – miejsce śmierci św. Faustyny
- Kaplica Męki Pańskiej
- Bazylika Bożego Miłosierdzia
- Kaplica św. Siostry Faustyny – włoska
- Kaplica Communio Sanctorum – węgierska
- Kaplica św. Andrzeja – grekokatolicka
- Kaplica Świętego Krzyża – niemiecka
- Kaplica Matki Boskiej Siedmiobolesnej – słowacka
- Kaplica Wieczystej Adoracji
- Wieża widokowa
- Cmentarz zakonny
- „Dom św. Siostry Faustyny” – restauracja, pamiątki, prelekcje
- Dom duszpasterski – noclegi, restauracja
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. św. Siostry Faustyny
- Punkt informacyjny
- Pasaż handlowy – sklep wydawnictwa Misericordia
- Aula św. Jana Pawła II
- Parking – samochody osobowe
- Parking – autokary i samochody osobowe
- Toalety
- Most Miłosierdzia – przejście do Sanktuarium św. Jana Pawła II i na przystanek tramwajowy.
- Bibliografia podmiotowa
- Bibliografia przedmiotowa
- Bibliografia czasopism
- Bibliografia czasopism za rok 2021 –
- Bibliografia czasopism za lata 2020 –
- Bibliografia czasopism za rok 2019
- Bibliografia czasopism za rok 2018
- Bibliografia czasopism za rok 2017
- Bibliografia czasopism za rok 2016
- Bibliografia czasopism za rok 2015
- Bibliografia czasopism za rok 2014
- Bibliografia czasopism za rok 2013
- Bibliografia czasopism za rok 2012
- Bibliografia czasopism za rok 2011
- Bibliografia czasopism za lata 2006 – 2010
- Bibliografia czasopism za lata 2003 – 2005
- Bibliografia czasopism za lata 2001 – 2002
- Bibliografia czasopism za lata 1996 – 2000
- Bibliografia czasopism za lata 1991 – 1995
- Bibliografia czasopism za lata 1985 – 1990
- Bibliografia czasopism za lata 1979 – 1984
- Bibliografia czasopism do roku 1978
- Bibliografia „Orędzia Miłosierdzia”